چطور می توان قیمت اتریوم را تحلیل کرد؟

 • توسط: admin
چطور می توان قیمت اتریوم را تحلیل کرد؟


قیمت اتریوم مانند هر ارز دیجیتال دیگری، عامل مهمی در تصمیم‌گیری برای معاملات یا سرمایه‌گذاری روی این رمزارز است. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران کریپتو، پیش از خرید ارز دیجیتال باید تاریخچه قیمت، درک روندهای بازار و پیش‌بینی حرکات آتی قیمت‌ها را بررسی و درک کنند. برای مثال در تحلیل اتریوم و بررسی حرکت قیمت آن، باید سطوح حمایت و مقاومت، میانگین متحرک، حجم معاملات و بسیاری موارد دیگر بررسی شود.

توضیح اتریوم

اتریوم یک بلاکچین غیرمتمرکز و منابع باز با قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند است که در سال 2013، توسط Vitalik Buterin پیشنهاد شد. ایده این رمزارز به خاطر محدودیت‌های بیت کوین در استفاده از فناوری بلاکچین و نارضایتی حاصل از آن شکل گرفت. قیمت اتریوم (ETH – توکن بومی شبکه Ethereum) مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده، تحت تأثیر عوامل مختلفی، دچار تغییر و نوسان می‌شود. با وجود نوسانات کلی ارزهای دیجیتال، بسیاری از افراد اتر را یکی از پایدارترین و انعطاف‌پذیرترین رمزارزها می‌دانند و دلیل این است که اتریوم از فناوری بلاکچین در یک پلتفرم نرم‌افزاری استفاده می‌کند و این پلتفرم امکان ایجاد برنامه‌‌های غیرمتمرکز مانند قراردادهای هوشمند را فراهم کرده است. این قراردادها برای ایجاد و اجرا شدن به اشخاص ثالث نیاز ندارند.

به بیانی دیگر می‌توان گفت این شبکه، برنامه‌های بلندپروازانه‌ای برای تمرکززدایی دارد که فقط به مبادلات ارزها محدود نمی‌شود؛ بلکه بسیاری از سطوح مختلف عملیات تجاری را در برمی‌گیرد. اتر در دنیای کریپتو جایگاه ملکه را در کنار بیت کوین دارد. با خرید اتریوم می‌توانید اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی که روی اتریوم اجرا می‌شود را خریداری کند. علاوه‌براین، در بلاکچین اتریوم، به ماینرهایی که پروتکل این شبکه را روی رایانه خود اجرا می‌کنند، پاداشی از جنس اتر تعلق می‌گیرد؛ یعنی همان سیستم پاداش که برای استخراج بیت کوین وجود دارد.

اهمیت درک عوامل تأثیرگذار بر قیمت اتریوم

درک اینکه قیمت اتریوم چگونه تعیین می‌شود، می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا در هنگام معاملات این رمزارز، تصمیمات آگاهانه بگیرند. اتریوم پس از افزایش قیمت در سال 2021، جایگاه خود را در میان سایر رمزارزها تثبیت کرد و برای اولین بار، سرمایه‌گذاران شروع به خرید اتریوم به‌جای بیت کوین کردند. تا سال 2023، اتریوم با ارزش بازار بیش از 200 میلیارد دلار به دومین ارز دیجیتال بزرگ در سراسر جهان تبدیل شد و آن را به یکی از پرطرفدارترین و ارزشمندترین ارزهای دیجیتال تبدیل کرد. برای درک حرکات قیمت اتر در گذشته و پیش‌بینی آن در آینده، تحلیل‌های فنی و بنیادی و همچنین ابزارهای متنوعی در دسترس معامله‌گران و سرمایه‌گذاران قرار دارد.

تحلیل تکنیکال اتریوم

تحلیل تکنیکال یا فنی، به معنی ارزیابی نوسانات فعلی بازار کریپتو و همچنین شناسایی تغییرات و شکست‌های بازار است. تحلیلگران برای این کار بر شاخص‌های آماری، الگوهای نمودار یا هر دو مورد تکیه دارند. برای تحلیل قیمت اتریوم از لحاظ فنی، نمودارهای مختلفی در دسترس است که رایج‌ترین آن‌ها، نمودارهای میله‌ای، خطی و شمعی (کندل) هستند. این نمودارها را می‌توانید با داده‌های یکسان بررسی کنید و نتایج و اطلاعات را به روش‌های مختلف و مفید دریافت خواهید کرد.

شاخص‌های فنی

شاخص‌های فنی تحلیل قیمت رمزارزها در سه دسته شاخص‌های روند، اندیکاتورهای مومنتوم و اندیکاتورهای حجمی قرار می‌گیرند. هرکدام از آن‌ها جنبه‌های خاصی از رفتار بازار این رمزارز را روشن می‌کنند.

 • شاخص‌های روند، جهت کلی بازار را مشخص می‌کنند؛ مانند میانگین‌های متحرک و خطوط روند

 • اندیکاتورهای مومنتوم، برای اندازه‌گیری سرعت و حرکت قیمت به‌کار می‌روند؛ مانند MACD و RSI

 • اندیکاتورهای حجمی، فعالیت معاملاتی را در یک بازه زمانی معین اندازه‌گیری می‌کنند؛ مانند حجم معاملات و حجم موجود در تراز (OBV)

شاخص‌ها و نمودارهای فنی برای تحلیل و نمودار اتریوم

نمودار اتریوم شامل موارد زیر است. درک این نمودارها و شاخص‌ها به معامله‌گران کمک می‌کند، تصمیمات بهتر و آگاهانه‌تری بگیرند.

 • نمودار سطوح حمایت و مقاومت برای درک بهتر بازار و شناسایی پایین‌ترین و بالاترین سطح قیمت‌ها

 • نمودارهای کندل استیک که غالبا قدرت تصمیم‌گیری در مورد روند آینده را دارند.

 • میانگین جهت شاخص (RSI) زمانی که با سایر اندیکاتورها ترکیب شود، کارایی بسیار خوبی دارد.

 • خطوط روند؛ این خطوط گاهی می‌توانند چندین شکل داشته باشند.

 • میانگین متحرک (Mas) برای درک قدرت یک روند مفید است.

 • اسیلاتور به‌عنوان اندیکاتور نقش مهمی در شکل‌دهی حرکت قیمت دارد.

 • نقاط محوری فیبوناچی

 • SAR سهموی

اگر مبتدی هستید و هیچ درکی از مفاهیم و اصطلاحات کریپتو ندارید، علاوه‌بر بالا بردن اطلاعات خود در این زمینه باید حداقل یک دوره یا پکیج آموزشی کریپتو را طی کنید. این برنامه‌ها غالبا از طریق پلتفرم‌های مختلف به‌ویژه صرافی ارز دیجیتال معتبر و باتجربه ارائه می‌شود.

تحلیل فاندامنتال اتریوم

تحلیل فنی، حرکات قیمت اتریوم را در بازه‌های زمانی معین و همچنین وضعیت آن را در آینده مشخص می‌کند؛ اما برای اینکه به ارزش ذاتی اتر پی ببرید، باید آن را از لحاظ بنیادی بررسی کنید که به آن تحلیل فاندامنتال یا بنیادی گفته می‌شود. تحلیل بنیادی، تمام اطلاعات مربوط به رمزارز را بررسی می‌کند و برای این منظور ترکیبی از معیارهای کمی و کیفی را به‌کار می‌برد. تحلیلگران برای بررسی ارزش ذاتی ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم عوامل زیر را بررسی می‌کنند.

 • فناوری: ارزیابی فناوری بلاکچین اتریوم، کارایی، امنیت و پتانسیل آن برای توسعه آینده می‌تواند بینشی در مورد چشم‌انداز آینده اتریوم را ارائه دهد.

 • پیشرفته توسعه: ارزیابی پیشرفت پروژه‌های در حال انجام، ارتقا و بهبود شبکه اتریوم می‌تواند پتانسیل رشد و پذیرش این رمزارز را به شما نشان دهد.

 • موارد استفاده در دنیای واقعی: آنالیز کاربردهای فعلی و بالقوه اتریوم در صنایع مختلف، به تعیین ارزش و تقاضای بلندمدت این رمزارز کمک خواهد کرد.

بررسی قیمت اتریوم از لحاظ فنی و بنیادی

در این مطلب ابزارها، شاخص‌ها و عواملی که برای تحلیل فنی و بنیادی ارز دیجیتال اتریوم به‌کار می‌رود را معرفی کردیم. این ابزارها هرکدام می‌توانند اطلاعات کاربردی و مفیدی در اختیار تحلیل‌گران، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران کریپتو قرار دهند.

لازم به ذکر است این مطلب هیچ‌گونه پیشنهادی به خرید ارز دیجیتال اتریوم و سرمایه‌گذاری روی آن نیست. هر گونه معامله و سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال باید توسط افراد آموزش‌دیده و باتجربه انجام شود؛ بنابراین پیش از مراجعه به صرافی ارز دیجیتال و تصمیم‌گیری برای خرید، باید شناخت کافی از وضعیت بازار و ارز موردنظر داشته باشید.

 • اشتراک گزاری:
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید
پراپ
اخبار و مقالات